1.FC Batelov > Fotbalový klub - 1.FC Batelov > Historie klubu

Historie klubu

První oficiální fotbalový oddíl byl v Batelově založen v roce 1926. Byla to však jen jakási zkouška, protože celých sedm let se klub nepřihlásil do žádné soutěže a hrál jen přátelské zápasy či turnaje. Přihlásil se až v roce 1933 a hned rok poté postoupil do I.B. třídy.

Z předválečného období si oddíl mimo vlastních výsledků cení dvojnásobné návštěvy prvoligového SK Židenice, s nímž uhrál poměrně slušné výsledky 2:5 a 2:7. Poválečná éra byla poznamenána nevýraznými výkony i výsledky. V polovině šedesátých let nebyl klub na nějaký čas dokonce přihlášen v žádných soutěžích. Po opětovném přihlášení v roce 1968 byl Batelov zařazen do nejnižší okresní soutěže a odtud se začala pozvolná cesta vzhůru. Píle a úsilí vyústily v roce 1973 v postup do okresního přeboru, který se opíral zejména o výborné výsledky v domácím prostředí, kde batelovští neztratili ani jediný bodík.

Od té chvíle začalo nepřetržité šestnáctileté účinkování prvního batelovského mužstva v okresním přeboru. V prvních letech se jednalo spíše o boj o záchranu a s postupným získáváním zkušeností se mužstvo v okrese stále více zabydlovalo a obsazovalo vyšší příčky. Fotbalisté byli rovněž vzorem mládeži, a tak výrazných okresních úspěchů dosahovaly rovněž týmy dorostenců a žáků.

V roce 1977 bylo poprvé založeno B-mužstvo. Za další milník leze označit rok 1989, kdy byl vybojován další historický postup, tentokrát do I.B třídy, kterou v následující sezoně zahájilo mužstvo v nově otevřeném sportovním areálu. I přes drobné nesnáze, provázející každého nováčka se podařilo v krajské soutěži zdomácnět. V závěru sezony 1995 obsadil tým třetí místo, které je všeobecně hodnoceno jako největší dosavadní úspěch seniorského týmu. V témže roce odcestoval tým za odměnu na své první zahraniční soustředění do italského Cesenatica. Bohužel v následujících letech se již tolik nedařilo a první mužstvo sestoupilo zpět do okresního přeboru. Cestu zpět do krajské soutěže si našlo až v roce 2001, díky 4.místu v okresním přeboru a následnou reorganizací soutěží. Svoji pouť zde završil posledním místem v letošním roce a od následující sezony 2008/09 se vrací do okresního přeboru. Doufejme že půjde pouze o krátkou anabázi.

Úspěchy sbírá také v posledních letech silná mládežnická základna. Tým dorostu byl střídavě účastníkem I.A třídy, v roce 2008 skončil na 3.místě a následně poustoupil do Krajského přeboru, což lze považovat za největší úspěch v mládežnické kategorii. Družstvo žáků v letošním roce vybojovalo 2.místo v I.třídě krajské soutěže.

Neoddělitelnou součástí batelovské kopané je letní "Memoriál Bohumila Tomíška", nazvaný na počest tragicky zesnulého brankáře našeho mužstva. Turnaj má svoji tradici a lze ho zařadit k nejkvalitnějším turnajům v kraji Vysočina. V minulosti jej svou účastí ozdobily prvo- i druholigové týmy!

1.FC Batelov > Fotbalový klub - 1.FC Batelov > Historie klubu
zobrazit menu